מומחה לטיפול שורש

              ד"ר צבי פוס     6499735 - 03               

 
 
לאחר טיפול שורש


עברת טיפול שורש במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס. בימים שלאחר הטיפול בדרך כלל אין כאבים. יחד עם זאת, יש מקרים בהם השן תהיה רגישה לתקופה קצרה וזו תופעה נורמלית בשל הצטברות נוזלים בקצה השורש בתהליך הריפוי.
מומלץ להימנע מלעיסה על השן במשך שעה וחצי לאחר הטיפול בכל מקרה ו/או עד שהרגישות תחלוף. ניתן לקחת משככי כאבים (כמו אקמול, נרוסין, אדויל ) כדי להרגיע את המיחושים. בנוסף אפשר לשטוף את הפה במי מלח ( חצי כפית מלח בכוס מים ) במשך 3 עד 4 דקות מספר פעמים ביום רק במקרה של רגישות.

במקרה של התפתחות כאבים חזקים מאוד ו/או נפיחות, יתכן ויש צורך ליטול אנטיביוטיקה (לאחר ייעוץ עם הרופא וקבלת מרשם רפואי). במקרים חריגים אלו חשוב להקפיד שכל כמות האנטיביוטיקה תילקח לפי הוראות המרשם.

לאחר השלמת טיפול השורש, 
מבוצעת סתימה קבועה בתוך תעלות השורש, אך השטח החיצוני של השן מכוסה בשיחזור זמני.
בשלב זה דרוש שיחזור קבוע ( בדרך כלל מבנה וכתר ), כדי להגן על השן משבר או עששת. במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס מבצעים טיפולים אנדודונטיים בלבד ולא טיפולים משקמים.
לכן יש צורך להתקשר בהקדם לרופא השיניים הקבוע שלך שהפנה אותך למרכז, כדי לקבוע תור להשלמת הטיפול המשקם בשן.

לאחר תקופה של 6 עד 8 חודשים, מומלץ לבצע ביקורת לבדיקת הריפוי בשן.
הביקורת במרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס תיעשה ללא תוספת תשלום.

בברכת החלמה מהירה
צוות המרכז האנדודונטי ד"ר צבי פוס
טיפול שורש הוא טיפול בתעלות השורש. בתוך השורש יש תעלות צרות המכילות כלי דם, סיבי עצב ורקמה אורגנית כמו בכל אבר אחר בגוף. כשרקמה בתוך תעלת השורש נפגעת  יש צורך בטיפול שורש כדי למנוע זיהום. במהלך טיפול שורש מסלקים את כל הרקמה האורגנית מתעלות השורש ואת הזיהום ואוטמים את החלל בחומרי אטימה למניעת חדירה של חיידקים לתעלת השורש.

איך עושים טיפול שורש?
סילוק הרקמה מתעלות השורש נעשה בעזרת מכשור ייחודי הנקרא פוצרים. קיימים פוצרים ומכשור ממתכות שונות כמו פלדה על חלד וניקל טיטניום. העיצוב של המכשירים שונה וכמו כן הכנת המתכת שונה. חלק מהפוצרים מכינים בליפוף התיל המתכתי (k-fiels או reamers) וחלק מכינים בשיטות חדישות של חריטה.  ההכנות השונות משפיעות על גמישות המכשירים, על הנטייה לשברים, על יעילות הניקוי של התעלות ועל אורך חייהם. עלות המכשירים השונים משתנה בהתאם לסוג המתכת וסוג ההכנה. 

 
מחקרים: צביקה פוס ערך מספר מחקרים בשיתוף סגל המחלקה לטיפול שורש באוניברסיטת תל אביב כמו פרופ' תג'ר, פרופ' טמשה ופרופ' מצגר, שכיהנו כמנהלי המחלקה. כמו כן המתמחים לטיפול שורש, כמו דר' שאול לין, שמנהל היום את המחלקה להתמחות טיפול שורש במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, ד"ר צוקרמן, ד"ר צסיס, ד"ר כפיר, שמנהלת את המחלקה לאנדודונטיה באוניברסיטת תל אביב, דר' רוזנברג, מורה ותיקה במחלקה לאנדודונטיה באוניברסיטת תל אביב.

תוצאות: בסדרת עבודות על מכשור לטיפולי שורש, בדקו צביקה פוס, ד"ר צוקרמן, ד"ר כפיר, ד"ר רוזנברג ופרופ' טמשה, מכשירים שונים להכנת תעלות השורש. בעבודות אלו נבדק אחד המכשירים היעילים ביותר, לייט ספיד, LightSpeed, שעשוי ממתכת ניקל טיטניום ועיצוב ייחודי שמאפשר גמישות וניקוי יעיל ביותר של תעלות השורש לכל אורכם. ד"ר צבי פוס ועמיתיו הכינו תעלות בשיניים עקורות והוכיחו שניתן להגיע לרמת נקיון גבוהה ביותר והכנת חלל אפיקלי רחב, ללא החלשה משמעותית של השיניים. מכשיר הלייטספיד מופעל בעזרת מנוע נייד וקל לתפעול. ההכנה של התעלות קלה ופשוטה ומאפשרת ניקוי יעיל ודיוק רב באטימה לאחר מכן. 

יתרונות הלייט ספיד בחיטוי תעלות: בעבודות נוספות במטופלים, ד"ר מרטין טרופ, ראש המחלה לאנדודונטיה באוניברסיטת קרולניה, מצא גם שרמת החיידקים לאחר הכנה עם מכשיר לייטספיד קטנה באופן משמעותי מאשר שימוש במכשור משופע כמו פרופייל. החסרון של המכשירים המשופעים הוא בכך שקצה המכשיר דק, וחלקו הכותרתי עבה. כתוצאה מכך ניקוי התעלה בקצה השורש מוגבל, ובחלק הכותרתי יש סכנה משמעותית לשבר בשל הרחבה מוגזמת. הסיכוי לשברים עם מכשירים משופעים גדולה יותר, והאפשרות לחלצם מתוך התעלה קטנה יותר.צביקה פוס עובד עם מכשיר לייט ספיד ומכשירים חדשים של XPendo. 

שיטת 8 השלבים: ד"ר צבי פוס ועמיתיו, כולל ד"ר כפיר, ד"ר צוקרמן, פרופ' טמשה וד"ר רוזנברג, פתחו טכניקת עבודה לסטודנטים בה משלבים את המכשור המשופע עם מכשור ידני. צביקה פוס ועמיתיו היו הראשונים בעולם, שלימדו את טכניקת "8 השלבים" סטודנטים באוניברסיטת תל אביב. הסטודנטים בפיקוח מדריכים מנוסים למדו לנצל את היתרונות של מכשירים ניקל טיטניום לייטספיד עם מכשירים משופעים. המעקב אחר תוצאות הטכניקה הייחודית פורסמה בעתונות המקצועית העולמית וזכתה לתגובות אוהדות רבות


למאמרים נוספים של ד"ר צבי פוס על טיפול שורש >>

לפרטים נוספים על טיפול שורש לחצו כאן >>

לאתר איגוד האנדודונטים האמריקאים לחצו כאן >> 

לאתר ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל לחצו כאן >>
   

ד"ר צבי פוס בוגר הפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית, ובוגר תכנית ההתמחות לטיפול שורש, במרכז הרפואי בפילדלפיה ע"ש אלברט אינשטיין ואוניברסיטת פנסילבניה בפקולטה לרפואת שיניים.

צבי פוס פרסם עשרות מאמרים מדעיים ופרקים בספרי לימוד בתחום טיפול שורש בארה"ב, אירופה וישראל. היה חבר מערכת וסוקר בעיתונים מקצועיים חשובים והרצה בכנסים בינלאומיים ואוניברסיטאות יוקרתיות בעולם, כולל בארצות הברית, אירופה, אסיה, ודרום אמריקה.
צביקה פוס מילא תפקידים רבים בהיבטים מקצועיים ואקדמיים ברפואת שיניים  וביטיפול שורש:

 

  • קואורדינטור  וסגן ראש המחלקה טיפול שורש, בביה"ס לרפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב
  • אחראי על טיפול שורש כירורגי בתכנית ההתמחות לטיפול שורש, באוניברסיטת תל אביב
  • יו"ר הועדה המדעית לטיפול שורש, במשרד הבריאות.
  • יו"ר האיגוד הישראלי לאנדודונטיה, טיפול שורש.
  • נציג ישראל בפדרציה העולמית של האיגודים האנדודונטים, טיפול שורש,  IFEA נציג ישראל באיגוד האירופאי לאנדודונטולוגיה, טיפול שורש , ESE
למידע נוסף על טיפול שורש 


 
 

   מרכז לטיפולי שורש ד”ר צבי פוס - גליקסברג 7 תל אביב 69412 טל. 03-6499735 /    zvi.fuss@gmail.com    ©  כל הזכויות שמורות לד"ר צבי פוס        

בניית אתר השפעה באינטרנט
לייבסיטי - בניית אתרים